Geri arşive
Diş Ağrısı

Aniden ortaya çıkan ve çiğnemeyle, aşırı sıcak, aşırı soğuk yiyeceklerle veya aşırı şekerli beslenmeyle artan şiddetli bir ağrı olur. Nedeni pulpit, yani diş pulpasında lokalize inflamasyondur. Bu inflamasyon, diş çürüğünün diş odacığına ulaşmasıyla ortaya çıkar ve nevraljik karakterde şiddetli bir ağrıdan sorumludur. Travmalara, kimyasal veya termik ajanlara da bağlı olabilir. Diş absesi ise, çürüklerin diş pulpasında yol açtığı enfeksiyon ve inflamasyonun komplikasyonudur. İlk başta diş üzerine hafif de olsa bastırmakla ortaya çıkan ağrı ve sıcağa hassasiyet artışıyla kendini gösterir. Çiğnemeyle şiddetlenir. Gingivit ve parodontit, sırasıyla diş etlerinin ve tüm “parodontium” yani dişlere destek olan sistemin inflamasyonudur. Giderek artan şekilde ortaya çıkan diş etlerinde lokalize veya yaygın ödem ve kızarıklık, diş boynunun aşırı hassasiyeti ve ağrı belirtileriyle kendilerini gösterirler. Diş ağrısını önlemek çocukluk çağından itibaren mümkündür. Birkaç hijyen kuralı ve doktor kontrolü bizi bu aşırı ağrılı anlardan kurtarabilir ve sağlıklı bir hava vererek harika bir gülüşe sahip olmamızı sağlayabilir.

Ne Yapmalı?

Diş çürükleri, gingivit ve parodontit, nedenin üzerine eğilecek bir uzman doktora görünmeden kendi kendine tedavi edilmemelidir. Yine de bu hastalıkların semptomlarını tedavi etmek için kendi kendine ilaçlar alınabilir. Diş ağrısı durumunda lokal anestezik ve/veya sistemik analjezik (tablet, kapsül, fitil) kullanımı endikedir. Lokal anestetikler doğrudan çürük olan diş kavitesine veya diş eti üzerine günde birkaç kez uygulanabilir. Pomat veya çözelti şeklinde hazırlanabilir (örneğin benzokain, amilokain, lidokain, prokain bazlı). Gingivit ve parodontit ise oral antibiyotikler (amoksisilin, eritromisin veya metronidazol), dental damla, sprey ve jel ile ağızda eriyen pastil formlarında bulunan antiseptikler ve antiinflamatuvarlarla tedavi edilir.


Diş Hekimi
Diş hekimine gitmeniz için diş ağrısı çekmeniz gerekmez. Diş muayenesi, her yaşta dişlerinizin güzel ve sağlıklı olmalarını sağlamak için bir alışkanlıktır. Diş hekimi, sadece diş ağrısı olduğunda veya yeni çürük oluşumunu kontrol etmek için muayene etmez, 6 ayda bir yapılması gereken tartar temizliğinden (diş taşlarının temizlenmesi) başlayarak diş hastalıklarının oluşumunu önleyecek bazı teknikleri de uygular.

Ağrıyı önlemek için gerektiğinde lokal anestezik kullanabilir. Bu, dişlerin hassasiyetini “uykuya geçirir” ve rahatlık sağlar. Dişlere yapılan bir girişimin ardından hekim ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici reçete edebilir. Ağrı nedeni bir enfeksiyon ya da inflamasyonsa hekim antibiyotik ve/veya antiinflamatuvar reçete edecektir.

Non steroid antiinflamatuvarlar ağrı ve inflamasyonu azaltmakta sık kullanılan ilaçlardır. İnflamasyon bakteriyel bir enfeksiyona bağlıysa ağrı kesici almak yetmez, hekim antibiyotik de reçete etmek zorunda kalacaktır.

Bazı Yaygın Problemler

Diş ağrısına yol açan problemlerin arasında en sık görülenler: Diş hassasiyeti, çürükler ve yirmi yaş dişinin çıkmasıdır.

Diş hassasiyeti genellikle soğuğa bağlı olur. Dişlerin soğuk ya da sıcakla, veya şekerli ya da asitli yiyeceklerle temas etmesiyle ortaya çıkan ani, akut, kısa süreli bir ağrı hissedilir. Dentin açıkta kaldığında, yani sağlıklı dişte olduğu gibi mine, siman ve diş etiyle kaplı olmadığında diş hassaslaşır.

Hassasiyete neden olan etkenler:

•Dişlerin yanlış fırçalanması ve aşındırıcı diş macunu kullanımı
Meyve suyu, kola tipi içecekler veya yoğurt gibi asidik içeceklerin sıkça içilmesi. Mine lezyonlarını tetikleyebilirler
Mideden asit reflüsüne yol açan rahatsızlıklar
Stres durumunda diş gıcırdatma alışkanlığı (bu durumda geceleri byte, yani kişinin diş kalıbına göre yapılmış, boksör dişliklerine benzeyen bir kalıp kullanmak faydalıdır).


Diş çürümesi dişin dokusunda yıkıcı bir süreçtir, esas olarak şunlara bağlıdır:

•Bakteri plağı, yani diş dokusunu enfekte eden ve aşındıran mikroorganizmalar
•Şekerden zengin beslenme
Bireysel yatkınlık.

İlk semptomlar dişin soğuğa, sıcağa, asitli veya şekerli maddelere aşırı hassasiyetidir. Ardından ağrı ortaya çıkar, pulpit fazında çok şiddetli olabilir. Son olarak da insan diş gelişiminin son eylemi olan yirmi yaş dişlerinin çıkması. Diş çıkarken problemlere yol açıyorsa, diş hekimi dişin son olgunlaşma aşamasına varmadan çekilmesini önerebilir.

Geri arşive
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Sitemizde verilen bilgiler sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize info@angelini.com.tr e-posta adresi aracılığıyla iletebilirsiniz