Geri arşive
Gingivit: Nedeni ne olabilir?

Gingivit, diş etlerinin şişmesine, kızarmasına, dokunmaya hassas hale gelmesine, diş fırçası veya diş ipiyle temas halinde kanamasına ve çiğnemeyle ağrı oluşmasına neden olan inflamatuvar bir olaydır. Tedavi edilmeyen gingivit parodontopatiye, dişin yerinde durmasını sağlayan yapıların inflamasyonuna yol açar. Zamanında müdahale edilmezse diş eti ve dişe destek olan yapıların hasarı, dişin düşmesine kadar gidebilecek ilerleyici bir diş eti kaybına neden olur.

Nedenleri
Gingivitin en sık nedeni yetersiz ağız hijyenidir. Dişler arasında veya dişle diş eti arasında kalan yiyecek artıkları, ağızda kolonize olan bakterilerin plak oluşturmasına neden olur. Bu plak dişin yüzeyini kaplayan renksiz dokulu bir tabakadır. Plak diş fırçası, diş macunu ve diş ipiyle düzenli olarak temizlenmezse, diş üzerinde ve özellikle de dişin zemininde tartar birikimine dönüşür. Tartar sert ve kalsifiye bir tabaka olduğundan yalnızca diş hekimi tarafından temizlenebilir. Plak ve tartar, diş etlerini devamlı irite etmenin yanı sıra mikroorganizmalar için kültür ortamı oluşturur, bunlar da enfeksiyon oluşturup zaten irite olmuş diş etlerinin iyice kızarmasına yol açar.

Kötü oral hijyenin yanında gingivite neden olan başka faktörler de bulunur: Travmalar (çok sert diş fırçası veya aşırı zorlayarak kullanılan diş ipi), lokal iritan etkenler (diş çürükleri, kötü oturan protezler, eskimiş dolgular), ilaç kullanımı (örneğin bazı antidepresanlar ve antihipertansifler), hormonal dengesizlikler, tümör gibi bazı hastalıklar.

Tedavi
Gingivit ve parodontit tedavisi için diş hekimine gitmek gereklidir, hekim diş temizliği uygular, inflamasyonu azaltmak için spesifik bir gargara veya diş eti ilacı reçete eder ve gerekirse oral antibiyotik yazar.
Ancak rahatsızlık başlangıç fazındaysa veya seyahat halindeysek ve diş hekimine ulaşamıyorsak, eczacıdan reçetesiz ilaçlar isteyebiliriz, örnek olarak lokal olarak uygulanabilen ve gargara, pastil veya sprey formunda olan antiseptik veya antiinflamatuvarlar gibi.
Gingivitin tedavisi oldukça kolayken, durum ilerleyerek parodontite dönüştüğünde tedavinin daha karmaşık ve zor olduğunun altını çizmek gerekir: Ağız sağlığı asla ihmal edilmemelidir.
Genel sağlık problemlerinin olması halinde hekim muayenesi kaçınılmazdır çünkü gingivit bazı olgularda başka patolojilerin veya değişimlerin semptomudur: Bu durumda hekim doğru tanıyı koyduktan sonra gingivitin yanı sıra altta yatan hastalığın da tedavisine başlayabilecektir.

Önlem
Bu inflamasyonun esas sorumlusu olan bakteri plağını tamamen uzaklaştırmayı öğrenmek gerekir: Gingiviti önlemek için, diş fırçasını doğru ve uzun süreli kullanarak, dişleri her yemekten sonra 20 dakika içinde ve de yatmadan önce fırçalamayı unutmayarak düzenli ve doğru ağız temizliği yapılmalıdır. Diş ipinin bazı kişiler için değil sıkışık veya düzensiz dişleri olanlar (örneğin çarpık dişler) veya protez, köprü ya da kaplama diş kullanıcılarında başta olmak üzere herkes için günlük hijyen aracı olduğu unutulmamalıdır. Bunun yanında uzman doktora periyodik olarak muayene olunmalıdır.
Sigaranın gingivit riskini ikiye katladığını bilmek önemlidir çünkü immün sistemi zayıflatır, şekerden fakir ve temel vitamin ve minerallerden (C, A ve D vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, demir ve magnezyum) zengin dengeli bir beslenme rejimi, diş etleri hastalıklarının tedavisinin tartışmasız bir yardımcısıdır.

Geri arşive
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Sitemizde verilen bilgiler sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize info@angelini.com.tr e-posta adresi aracılığıyla iletebilirsiniz