Geri arşive
Kötü Nefes Tedavi Edilebilir

Halitoz nedir?

Halitoz, ağız kokusu için tıbbi terimdir; havanın hoş olmayan kokusu. Halitoz olan kişi her zaman sorundan haberdar değildir ve çoğunlukla bunu hisseden yaşayan insanlardır. Önemli klinik etkileri olmamasına rağmen, ağız kokusunun çeşitli hastalıkların belirtisi olabileceğini, sosyalleşme ve ilişkilerde utanç, güvensizlik, kaygı ve şartlandırma gibi sorunlara neden olabileceğini hesaba katmak gerekir.

Hemen hemen tüm insanlar uyanıkken ağızda acı olan sabah kokusunun, uyku esnasında doğal olarak ortaya çıkan ve kahvaltıdan sonra kaybolması gereken fizyolojik değişiklikler yüzünden patolojik olarak kabul edilmediğini de unutmamak önemlidir.


Ağız Kokusunun Nedenleri

Halitozisin nedenleri çeşitlidir, ancak bukkal* ve ekstra bukkal arasında bölünebilir. Olguların %90'ından fazlasında ağız kokusu ağızdaki faktörlerden, yani dilin son üçte birinde dile daha fazla yapışan, ağız saburrası (ağarık ya da sarımsı yapışkan sıvı) ndan kaynaklanır , boğazın yakınında gerçekleşir.

Lingual** saburra'da bulunan ana mikroorganizmalar, gıda artıklarını fermente eden bileşikler üretir ve nahoş kokunun kaynağı olan kükürt esaslı gazları serbest bırakır. Lingual plak, tükürük akışında azalma olan kişilerde ve mikroorganizmaların yapışmasını kolaylaştıran bir madde olan müsin açısından zengin tükürük ile oluşma eğilimi gösterir.

Dişeti iltihabı ve periodontit gibi sık sık kötü oral hijyen nedeniyle oluşan diş eti hastalıkları, mikroorganizmaların çoğalabileceği açık alanlar bırakarak kötü koku, bozuk protez, bozuk diş restorasyonları ve uygun olmayan restorasyonlar gibi nedenler oluşturmaktadır.

Ağız kokusu sebepleri, ağız hijyeninin zayıf olmasından, dilin değil aynı zamanda diş fırçalama ve diş ipi ile giderilmesi zor olan gıda kalıntılarını da barındıran girintilerden kaynaklanmaktadır.

Ağız dışı nedenler arasında orofarenks, ateşli hastalıklar, bronkopulmoner, gastroenterolojik, kabızlık, A ve D vitamini eksikliği, sigara ve stres bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Stres, kandaki adrenalin düzeylerini arttırarak mikropları savuşturan doğal bir gargara olan tükürük üretimini engeller. Öte yandan, eğer tükürük üretimi azalırsa, dilli saburra daha kolay birikir.

Sıklıkla düşünülenden farklı olarak, midenin kusma, gastroözofageal reflü veya esneme sırasında ortaya çıkabilecek kötü kokunun kökeni konusunda çok az sorumluluğu vardır.


Önleme ve Tedavi

Halitozu önleme tedbirleri, aynı zamanda ana tedavi şekli oldukları için belirleyici niteliktedir. Her şeyden önce, diş ve dil fırçalama, diş ipi ve oral iksir de dahil olmak üzere kapsamlı bir ağız hijyeni yapmanız gerekir. Şu ipuçlarını takip ediniz:

Dişlerin tamamı dişlerin ve diş etleri arasındaki hatta özellikle yemeklerden sonra ve yatmadan önce odaklanarak iyi fırçalanmalıdır;
Diş ipi, interdental alanlara yerleşen ve atılmazsa kötü kokuyu artıran gıda atığının giderilmesinde önemli bir yardımcıdır;
Günde 1-2 defa (sabah ve yatmadan önce), ağız yıkama ve gargara yoluyla oral hijyene dikkat etmelisiniz. Bunu yapmak için ideal zaman, diş fırçalamasından ve diş ipinin geçmesinden sonradır. Böylece iksirin antiseptik özelliklerinin etkinleştirilebilmesi, böylece ne fırçalama ne de diş ipi ile atılamayan kötü kokudan sorumlu mikroorganizmaların daha etkili bir şekilde ortadan kaldırılması sağlanır.
Çeşitli yiyeceklerden; kızarmış gıdalardan, çok yağlı etten ve çok baharatlı gıdalardan veya sarımsak, soğan ve bazı peynirler gibi yoğun kokulardan kaçının. Yağsız süt tercih edin;
Ana yemekler arasında, elma gibi taze ve lifli gıdaları tercih edin; ayrıca küçük bir hile bile uygulayabilirsiniz: çiklet çiğneme ve tükürmeyi teşvik etme tercihiniz olabilir.
Gün boyunca düzenli olarak su için.
Tütün ve alkol kötü nefes müttefikleri, sadece kötü koku bıraktıkları için değil, ağzın kuruluğuna ve akışın düşmesine neden olduğundan kullanılmaması sorunu çözmektedir. Değilse diş hekiminize danışın. Ağız kokularından şikâyet etmeye utanıyor olabilirsiniz, ancak daha kötüsü başkalarının burunlarını kıvırmasını izlemek, böylece onların ağzından bunu duymaktır. Bu utanmayı bir kenara bırakıp bir profesyonelle görüşün. İnanın, işitmeye alıştığı ve doğal olan bir şikâyet.


Günümüzde, ağız sağlığını ölçen bir aletle yapılan tükürük akışı ve halometrisi ölçen, siyalometri aracılığıyla, halitozun kapsamını ve kökenini değerlendiren yoldan geçen sağlık uzmanları, kötü oral ağız belirtileri için sözlü muayene hijyen (diş çürüğü, bakteri plağı, dil plakası veya dil gibi) yanı sıra ağız kusmasına (diş eti iltihabı ve periodontitis gibi) neden olan diş eti hastalığına karşı diş hekiminiz ağzınızı iyice temizleyecek ve kapsamlı bir ağız hijyeni için size tavsiyelerde bulunacaktır. Böylece, kötü kokuyu ortadan kaldıracaktır. Sorun devam ediyorsa, başka hastalıklardan kaynaklanan ekstra oral nedenleri ve ağız kokusunu kontrol etmelisiniz.


*bukkal : Tıpta yanağa verilen isimdir. Aynı zamanda ön ve arka dişlerin yanağa bakan yüzeylerini tarif etmek için de kullanılır.

**lingual : Dişin dile en yakın iç yüzeyini ifade eder.

Geri arşive
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Sitemizde verilen bilgiler sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize info@angelini.com.tr e-posta adresi aracılığıyla iletebilirsiniz