Geri arşive
27/07/2017| Griple Etkin Mücadele!

Genellikle her yıl grip virüsü, ilk olguların bildirildiği bölgeyi belirten coğrafi bir isimle tanımlanır. Diğer viral hastalıklardan farklı olarak hastalık atlatıldığında vücudun bağışıklık kazanması prensibi geçerli değildir, çünkü özellikle A alttip virüsleri genetik olarak instabildir ve her yıl değişme eğilimindedirler.

Nasıl bulaşır?
Enfeksiyonun kaynağı, hapşırdığında, öksürdüğünde veya en basitinden konuşurken virüsü dışarı atan enfekte bireylerdir. Grip tipik olarak sonbahar sonunda ve kışın yayılır, bu dönemlerde soğuk hava virüsün bulaşmasını kolaylaştırır ve insanlar hava koşulları nedeniyle açık havada değil de kapalı ve havasız ortamlarda durmayı tercih ederler.

Grip semptomatolojisi nasıldır?
Grip genellikle ani ve beklenmedik başlangıçlı olup 38˚C üzeri ateş, baş ağrısı, gözlerde ağrı, titreme, kendini kötü hissetme ve kas ağrıları ve güçsüzlükle karakterizedir; bunları takiben boğaz ağrısı, öksürük ve nezle gibi solunum yolları semptomları tabloya eklenir. Grip sağlıklı bireylerde birkaç günde iyileşir ama bazı olgularda tehlikeli hale dönüşebilir.

Riskli bireyler kimlerdir?
Yaşlılar (65 yaş üzeri), çocuklar, hastalık ya da tedavi nedeniyle immün sistemi zayıflamış kişiler ve solunum yolu patolojileri, kardiyosirkulatuar patolojiler veya kronik hastalığı olanlar riskli olarak değerlendirilir ve bronşit, pulmonit ve bronkopulmonit gibi olası komplikasyonlara kolaylıkla yakalanabilirler.

Grip oluşumu nasıl önlenir?
Grip karşısında temel önleyici araç hiç şüphesiz hastalığa yakalanma olasılığını çarpıcı derecede azaltan aşılamadır.
Aşı olmaya rağmen hastalanma ihtimali var mı? Evet, ancak grip semptomları daha hafif olacaktır ve olası komplikasyonların gelişimi önlenecektir, bu nedenle de riskli olarak kabul edilen herkese aşı uygulaması önerilir.

Grip aşısı, topluluk içinde çalışanlara, riskli kişilere hastalık bulaştırma ihtimali olanlara (örneğin sağlık personeli ve öğretmenler) ve hayvanlarla yakın temas halinde çalışan kimselere tavsiye edilir.
Aşılama her grip mevsimi başlangıcında yapılmalıdır çünkü virüs yıldan yılda az da olsa yapısını değiştirir; aşılama sadece kişinin sağlığı iyi durumdaysa yapılır ve uygulama için önerilen dönem Ekim ayıyla Kasım sonu arası dönemdir.


Virüse yakalanıldığında nasıl tedavi edilir?
Komplikasyonsuz olgularda tedavi temel olarak semptomatiktir, yani sadece grip sendromunun yol açtığı rahatsızlıklara yöneliktir; bu amaçla ateşi düşüren, baş ağrısını ve kas ağrılarını geçiren, öksürüğü hafifleten, kıstaslara göre kullanılırsa güvenli olan bazı reçetesiz ilaçlar kullanılabilir.
Virüslere karşı etkisiz olduğundan antibiyotik alımı faydasızdır; bu ilaçlar yalnızca bakteriyel tarzda komplikasyonlar görüldüğünde ve hekim gerekli gördüğü takdirde kullanılmalıdır.
Grip ilaçlara ek olarak yatak istirahatiyle tedavi edilir: dışarı çıkmaktan, soğuğa maruziyetten, yorulmaktan kaçınmak gerekir. Ortamı sıcak ama havadar tutmak ve daha da önemlisi iyi nemlendirmek tavsiye edilir çünkü kuru hava solunum yollarını irite eder ve patojen ajanlara karşı daha hassas hale getirir; ekspektorasyonu (balgam atımı) kolaylaştırmak ve terlemeyle kaybedilen sıvı ve mineral tuzları yerine koymak için bol su içmenin yanı sıra vücut ısısının doğal düşüşünü engellememek için kat kat giyinmemek de önemlidir.
Ateş bir haftadan uzun süre yüksek kalırsa kişinin doktoruna başvurması uygun olur.
Hastalanmayı önlemek için kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınmak doğru bir uygulamadır; ayrıca sigaranın insanları solunum sistemi hastalıklarına daha hassas hale getirdiği unutulmamalıdır.

Geri arşive
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Sitemizde verilen bilgiler sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize info@angelini.com.tr e-posta adresi aracılığıyla iletebilirsiniz