Geri arşive
26/05/2017| Soğuk Algınlığı İçin Çinko Alınması, Soğuk Algınlığını Daha Hızlı İyileştirir mi?

Yakın geçmişte yapılan çeşitli çalışmalara dayanılarak yapılan bir analizde, çinko içeren pastil veya şurubun, özellikle soğuk algınlığının ilk belirtilerinden sonraki 24 saat içinde alındığında, soğuk algınlığının süresini 1 gün kısalttığı gösterildi.

Çoğu soğuk algınlığı, burun içinde ve boğazda (üst solunum sistemi) çoğalan rinovirüs adı verilen bir virüs nedeniyle olur. Çinko, rinovirüsün çoğalmasını önleyerek etki gösterebilir. Rinovirüsün boğaz ve burnun mukoza zarlarına tutunmasını da durdurabilir.

Çinko, pastil veya şurup olarak alındığında boğazda kalarak ve rinovirüs ile temas ederek daha etkili olabilir.

Ancak son zamanlarda yapılan analizler çinko önermemektedir. Analiz edilen hiçbir çalışmada yüksek kanıt standardına uyacak sayıda katılımcı bulunmamaktaydı. Ayrıca, çalışmalar farklı çinko dozları ve müstahzarlarını (pastil veya şurup) farklı zaman dilimlerinde kullanmıştı. Sonuç olarak, etkin doz ve tedavi programının ne olacağı netleşmiş değildir.

Çinko - özellikle pastil şeklinde - ağızda kötü bir tat veya mide bulantısı da dahil olmak üzere yan etkilere sahiptir. Çinko burun spreyleri kullanan birçok kişi kalıcı koku kaybına uğramıştır. Bu nedenle, doktorlar bu tür spreyleri kullanmaya karşı dikkatli davranmaktadır.

Buna ek olarak, yüksek miktarda çinko toksiktir ve bakır eksikliğine, anemiye ve sinir sistemine zarar verebilir.

Şimdilik soğuk algınlığını önlemek veya süresini azaltmak için, en güvenli yol çinkoyu kullanmadan önce doktora başvurmaktır.

Geri arşive
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Sitemizde verilen bilgiler sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize info@angelini.com.tr e-posta adresi aracılığıyla iletebilirsiniz