Geri arşive
12/06/2017| Uykusuzluk tamamen psikolojik durum değil: Uykusuzluk genleri bulundu!

Uykusuzluk en yaygın sağlık şikayetidir. Tedaviden sonra bile, zayıf uyku, birçok insan için kalıcı bir hassasiyet halini almıştır. Bu uluslararası projenin baş araştırmacısı olan profesörler Danielle Posthuma (VU ve VUmc) ve Eus Van Someren (Hollanda Sinir Bilimleri Enstitüsü, VU ve VUmc), risk genlerini belirleyerek, yatkınlığa neden olan biyolojik mekanizmaları çözmeye daha da yaklaştılar.

Uykusuzluklar için umut ve tanınma
113.006 kişiden oluşan bir örnekte, araştırmacılar insomnia için 7 gen buldu. Bu genler, transkripsiyonun düzenlenmesinde, DNA'nın bir RNA kopyasını yapmak için okunduğu ve ekosiyotik olarak, hücreler tarafından moleküllerin çevreleriyle iletişim kurmaları için serbest bırakılması sürecinde rol oynar. Tanımlanmış genlerden MEIS1, daha önce iki diğer uyku bozukluğu ile ilişkili: Periyodik Limb Uyku Hareketi (PLMS) ve Halsiz Ayak Sendromu (RLS). Araştırmacılar, Konrad Oexle ve Almanya'nın München şehrindeki Helmholtz Zentrum'daki Nöro-genomik Enstitüsü'nden meslektaşları ile işbirliği yaparak, gendeki genetik varyantların üç rahatsızlığa da katkıda bulunduğu sonucuna varabilirler. Çarpıcı biçimde, PLMS ve RLS sırasıyla huzursuz hareket ve sansasyon ile karakterize edilirken, uykusuzluk esas olarak huzursuz bir bilinç akışı ile karakterizedir.

Genetik, diğer özelliklerle çakışıyor
Araştırmacılar aynı zamanda anksiyete bozuklukları, depresyon ve nevrotikizm ve düşük öznel refah gibi diğer özelliklerle güçlü bir genetik örtüşme buldu. Beyin araştırmacısı Anke Hammerschlag (VU), doktora öğrencisi ve araştırmanın ilk yazarı "Bu özelliklerin uykusuzluk ile bağlantılı olması nedeniyle bu ilginç bir bulgudur; bunun kısmen paylaşılan genetik temelden kaynaklandığını biliyoruz".

Erkekler ve kadınlar için farklı genler
Araştırmacılar aynı genetik varyantların erkeklerde ve kadınlarda önemli olup olmadığı üzerinde de çalışmışlardır. "Genetik çeşitlerin bir kısmı farklı olduğu ortaya çıktı, bu, kısmen, farklı biyolojik mekanizmaların erkeklerde ve kadınlarda uykusuzluğa neden olabileceğini gösteriyor," diyor Profesör Posthuma. "Kadınlar arasında prevalans açısından da bir fark bulduk: ağırlıklı olarak elli yaşın üzerindeki kişiler dahil olmak üzere incelediğimiz örneklemde, kadınların %33'ünde uykusuzluk yaşandığını bildirdi, erkeklerde bu %24'tü."
Araştırmacılar, katılımcıların uykusuzluk tanısı kadar bilgisi olmadığını, ancak bu katılımcılarına uykuya dalmak ya da kesintisiz bir uyku uyumak konusunda zorluklar yaşayıp yaşamadıklarını sorduklarını söyledi. İngiltere Biobank, slaapregister.nl'den (Hollanda Uyku Kaydı) elde edilen bilgilerin iyi bir şekilde kullanılmasını sağlayarak, hangisinin uykusuzluk profiliyle tanıştığını ilk kez anlayabildi.

Kaynak: Anke R Hammerschlag, Sven Stringer, Christiaan A de Leeuw, Suzanne Sniekers, Erdogan Taskesen, Kyoko Watanabe, Tessa F Blanken, Kim Dekker, Bart HW te Lindert, Rick Wassing, Ingileif Jonsdottir, Gudmar Thorleifsson, Hreinn Stefansson, Thorarinn Gislason, Klaus Berger, Barbara Scharmair, Juergen Wellmann, Juliane Winkelmann, Kari Stefansson, Konrad Oexle, Eus JW Van Someren, Danielle Posthuma. Uykusuzluk şikayetlerinin genom çapında birliktelik analizi, risk genlerini ve psikiyatrik ve metabolik özelliklerle genetik örtüşmeyi tanımlar. Doğa Genetiği, 2017

Geri arşive
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Sitemizde verilen bilgiler sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize info@angelini.com.tr e-posta adresi aracılığıyla iletebilirsiniz