Geri arşive
27/07/2017| Çok sık nezle oluyorum, viral veya alerjik olmalı: Ne yapabilirim?

Nezle sıklıkla viral kökenlidir ve nazal mukozanın iltihabı sonucunda soluk almayı zorlaştıran mukoza konjesyonu, burunda yanma, yoğunburun akıntısı, sıkça hapşırma, göz yaşarması ve baş ağrısı olur; bu semptomlara bazen öksürük, boğaz ağrısı ve hafif ateş de eşlik eder.


Viral nezle mi alerjik nezle mi?


Nezle yavaş başlar, genelde 4-5 gün devam eder ve bulaşıcıdır. Bulaşma, kişi konuşurken, öksürürken ve hapşırırken çıkan tükürük damlacıkları aracılığıyla hava yoluyla veya doğrudan el temasıyla olur. Vücudun bağışıklık yanıtı azaldığında nezleye daha sık yakalanılır ve virüslere karşı direnç azalmasının nedenleri çeşitlidir: örneğin yorgunluk ve vücudun zayıf düşmesi, soğuğa ve yağmura aşırı maruziyet. Hastalık bulaşma olasılığının çok yüksek olduğu ortamlar olan anaokuluna ve okula giden çocuklar nezleye daha yatkındır ve virüslere karşı henüz güçlü bir direnç geliştirmemiş oldukları için kolaylıkla hastalanırlar.


Alerjik rinit ise mikroorganizmalar tarafından değil alerjenler tarafından tetiklenir. Bu alerjenler küf, toz, akarlar, hayvanların deri kalıntıları (köpek,kedi kılı, kuş tüyü) ve polenler olabilir. Alerjik nezle semptomları hızlı ortaya çıkar ve süresi değişkendir, polenlerin neden olduğu durumlar da sıklıkla mevsimseldir (ilkbahar, yaz, sonbahar başı); şikayetleri burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, açık renkli ve sıvımsı burun akıntısı, gözlerde yanma ve kaşıntı, tekrarlayan hapşırık nöbetleri ve normal vücut sıcaklığı ile karakterizedir.

Hastalıktan sorumlu olan alerjeni saptamak için cilt testleri, spesifik nazal provokasyon testi, serum IgE ölçümü gibi alerjik testler yapılır.


Tedavi

Semptomları hafifletmeye yönelik ilaçlar mevcuttur ve iki nezle tipinde de kullanılabilirler. Burun akıntısının, tıkanıklığın, hapşırıkların ve konjonktivitin sorumlusu olan histaminin etkilerini bloke eden antihistaminikler (uyku yapabileceği unutulmamalıdır) ve dekonjestanlar sprey veya burun damlası şeklinde kullanılabilirler ve tüm semptomları azaltırlar, ancak dekonjestanların burun mukozası üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle uzun süre kullanılmamaları gerekir.


Viral nezle durumunda, hem semptomları azaltan hem de ateşi kontrol altına alan ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir, antibiyotikler ise söz konusu viral hastalık olduğunda etkisiz ve faydasızdır. Nezle istirahat gerektirir: Mümkün olduğunda evde durmak, sıcak içecekler almak ve C vitamininden zengin içecekler içmek iyi olur. Hafif düzeyde ve iyileşmesi kolay bir rahatsızlık olsa da bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır. Nezle olanların yeni doğanlardan, vücudu zayıf düşmüş kişilerden ve bağışıklığı baskılayıcı tedavi (tümör ilaçları gibi) altında olan hastalardan uzak durması gerektiği iyi bilinmelidir, çünkü bu gibi kişilerde soğuk algınlığına neden olan virüsle savaşmak zor olabilir ve uzun sürebilir.


Kişide alerjik nezle varsa, alerji testleriyle alerjen saptandıktan sonra kişinin hassas olduğu maddeyle temas etmesinden mümkün olduğunca kaçınması iyi olur. Alerjik rinit nedenini tedavi etmeye yönelik terapi, hastanın alerjik olduğu maddeye kademeli ve kontrol altında verilmesine dayalı olan immünoterapidir, bu şekilde spesifik antikor oluşumu tetiklenir ve böylece alerji etkilerinde azalma sağlanır.

Geri arşive
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Sitemizde verilen bilgiler sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize info@angelini.com.tr e-posta adresi aracılığıyla iletebilirsiniz