Tarihçe

Başlangıç: 1920 – 1940

Angelini’nin hikayesi 1919 yılında Ancona’da bulunan küçük bir laboratuvarda başladı, Francesco Angelini sanayi dünyasındaki yükselişinin temellerini bu küçük laboratuvarda attı. 1940 yılında temel faaliyet alanı ilaç üretimi ve dağıtımı olan ACRAF (Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco) firmasını kurdu, şirket hala aynı faaliyet alanlarında çalışmaktadır.
Francesco Angelini savaştan hemen sonra o zamanların yaygın hastalığı aneminin tedavisinde gerekli olan olan B12 vitaminini İtalya’ya ilk ithal eden kişidir. Sonrasında B12 vitamininin üretimi yapılarak Dobetin markası altında satışa sunuldu. Bu çalışma Angelini’nin ilk başarısını temsil etmektedir.

Başa dön

1950’ler: Dönüm Noktası

Francesco Angelini varlıklarını sağlamlaştırdı ve işletmesini bir sanayiye dönüştürdü. 50’li yılların başında, oğlu Igino ile birlikte şirket operasyonlarını, şu anda şirket merkezinin bulunduğu Roma’yı da kapsayacak şekilde genişletmeye karar verdi. Aynı dönemde operasyonlarını çeşitlendirdi ve Hızlı Tüketim sektörüne girdi: 1958 yılında, bebek bezi ve hijyenik ped üretiminde faaliyet gösteren Fater firmasını kuruldu. Aynı yıl içinde parasetamol içeren bir grip ilacı olan Tachipirina markasını pazara sürüldü. Bu ilaç bugün hala çocuk doktorlarının en sık reçete ettiği ilaçtır ve İtalya’da en çok satan ilaçlar listesinde ilk üçte yer almaktadır.

Başa dön

1960’lar ve 1970’ler: "Altın Çağ"

1963 yılında Fater, İtalya’da Lines markası ile “tek kullanımlık” bebek bezlerini piyasaya süren ilk şirket oldu; bunu iki yıl sonra yine Lines markası altında ilk hijyenik ped ürün serisi takip etti. Lines ismi, o zamana kadar hijyenik pedlerin üretiminde kullanılan “linen” (keten) malzemesini çağrıştırdığı için tercih edildi. 1964 yılında Francesco Angelini’nin ölümüyle oğlu Igino şirket yönetimini üstlendi. 60’lı yılların başında Angelini Ar-Ge Merkezi tarafında geliştirilen ilk orijinal moleküllerin üretimine başlandı.

60’lı ve 70’li yıllarda oksolamin (Öksürük İlacı), benzidamin (antienflamatuar), trazodon (antidepresan) ve dapiprazole (anti-glokom) gibi önemli ve inovatif moleküller keşfedildi.

Üretim teknolojisi alanında Angelini 1975 yılında bebek bezi üretimine yönelik, bilgisayar yoluyla tasarım yapan ilk makinaları üretim hattında kullandı.

Başa dön

1980’ler: Uluslararası Modern Şirket

1985 yılında Angelini İtalya’daki ibuprofen potansiyelini keşfetti ve baş ağrılarının tedavisi amaçlı bir analjezik ilaç olan Moment’i pazara sundu; bu pazarlama ilkelerinin ilaç sektörüne uygulanışının ilk örneklerinden oldu. Igino Angelini 60’lı yıllardan bu yana, ürünlerinin başarısında önemli faktörlerden birinin pazarlama iletişimi olduğunu her zaman vurgulamıştır.

1979 yılında Berselona’da Leopari grubuna ait ilaç üretimi ve pazarlaması yapan Farma Lepori ve L. Lepori ve çocuk bakım ürünleri üreten Laboratorios Ausonia’nın satın alınmasıyla Angelini’nin İberyadaki faaliyetleri başlamış oldu, bu satın alma 1980’ler itibariyle Angelini Group’un uluslararası yayılım sürecini de başlatmış oldu.

Başa dön

1990’lar: Farklı Şirketlerin Kurulması ve Stratejik İşbirlikleri

1993 yılında Igino Angelini’nin ölümüyle birlikte, oğlu Francesco Grubun yönetimini üstlendi, Procter & Gamble ile kurulan işbirliklerini daha da güçlendirerek Angelini Group’un sağlık ve temizlik sektöründeki konumunu sağlamlaştırdı. Lines bebek bezi markasının lisansı antitröst nedenlerinden dolayı başka bir sektörel gruba verilirken, P&G ile yapılan ortaklık sonunda Amerika menşeli Pampers (bebek bezi) markası ve Angelini’nin Lines hijyenik ped markası bu ortaklıkta birbirini tamamlayan ürünler oldular. 1990’lı yılların ortasında Francesco Angelini, iş faaliyetlerini çeşitlendirmek için 1950’li yıllarda kurulmuş olan gıda ürünleri grubunu geliştirdi ve 1993 yılında şarap, zeytinyağı ve kuru et pazarında da yer almaya başladı.

Başa dön

2000’lerden Günümüze Kadar: Temel İş Alanlarının Güçlendirilmesi ve Uluslararası Yayılım

2000 yılından sonra Angelini, İtalya’da lider ilaç üreticilerinden ve dağıtımcılarından biri haline gelmiştir. Yine bu yıllarda, İtalya’da sektöründe lider konumda olan, dezenfektan ve antiseptik ürünlerin üretimini yapan Genova merkezli Amuchina, Angelini Group’a katılmıştır.

2000 ve 2001 yılları arasında, Portekiz’deki Helsinn Produtos Farmacêuticos ve Helfarma Produtos Farmacêuticos şirketlerini satın aldı; daha sonra bu şirketler Angelini Farmacêutica ’nın bir parçası haline geldi ve Angelini’nin İberya yarımadasındaki varlığını güçlendirdi.

Angelini 2002 yılında Farmamed ve 2003 yılında Body Spring ’i satın alarak gıda takviyeleri ve bitkisel ürünler pazarına giriş yaptı.

Geçtiğimiz yıllarda Angelini, yaptığı anlaşmalar ve ortaklıklarla diğer ülkelerde de gelişiminin temellerini attı. Şirket 2004 yılında Hindistan pazarında lider ilaç firmalarından biri olan Elder Pharma’nın hisselerinin önemli bir bölümünü satın aldı. 2007 yılında, Orta ve Doğu Avrupa’da faaliyet gösteren ilaç şirketi ve Angelini’nin 1998 yılından beri stratejik ortağı olan CSC Pharmaceuticals’ı satın aldı. Ardından, 2008 yılında Yunanistan’daki ilaç şirketi olan Angelini Pharma Hellas ı bünyesine kattı. 2009 yılından beri, antiseptik ve dezenfektan ürünler satan bir ABD şirketi olan Alcavis HDC LLC ve Pakistan’nın önemli bir ilaç şirketini Angelini Pharmaceuticals (PVT) LTD Angelini Grubun bir parçası haline getirdi.

2010 ve 2011 yılları arasında Angelini Group, Friuli bölgesindeki Puiatti şarap imalathanesini ve Verona bölgesindeki Amarone üretimiyle meşhur olan Bertani şirketini satın alarak şarap sektöründeki varlığını önemli oranda güçlendirdi.

2011 yılında, İtalya’da deodorant ve kişisel bakım ürünlerinde lider olan Infasil markasını P&G’den satın aldı.
Angelini 2011 yılında Angelini İlaç San. ve Tic. A.Ş. şirketini kurarak Türkiye’de ilk adımlarını attı.
2012 yılında Angelini Group şirketleri, Fater bünyesine dahil olan ACE ve Neoblanc(ev temizliği ürünleri) markalarıyla zenginleşirken, grubun parfümeri sektöründeki varlığı ise İtalya ve Almanya’da ofisleri bulunan ITF şirketinin alınmasıyla güç kazandı.

2014 yılından beri şarap sektöründeki faaliyetler Bertani Domains şirketinin sorumluluğu altında toplandı.

Son yıllarda Angelini çabalarını stratejik terapötik alanlara odakladı: ağrı ve iltihap, ruh sağlığı, bulaşıcı hastalıklar. Çok uluslu büyük ilaç firmalarıyla yapılan pazarlama anlaşmaları sayesinde Angelini, ürün portföyünü uluslararası firmalar da dahil olmak üzere, üst markalarla genişletti: ağrı ve iltihaplanma alanında, Vellofent (fentanil) ve Tachifene (parasetamol ve ibuoprofen); zihinsel sağlık alanında Adasuve (loxapine), Resilient (lityum) ve Latuda (lurasidone hydrochloride); bulaşıcı hastalıklar alanında Xydalba (dalbavancin).

Başa dön
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz. Sitemizde verilen bilgiler sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize info@angelini.com.tr e-posta adresi aracılığıyla iletebilirsiniz